MĄKA ŻYTNIA DLACZEGO POWINNA CZĘŚCIEJ BYĆ NA NASZYM STOLE

Żyto powszechnie uważa się za zboże korzystne dla zdrowia, którego spożycie jest w Czechach tradycyjnie związane z produkcją żytniego chleba na zakwasie. Mimo to w dzisiejszych czasach na czeskim rynku najczęściej występuje mąka pszenna, której spożycie w roku 2018 według danych Izby Rolniczej Republiki Czeskiej wyniosła około 10 razy więcej niż spożycie mąki żytniej. Tendencja ta jest niestety długotrwała, a jej początek przypada na drugą połowę XX w. W tym okresie ludzie nie znali jeszcze wszystkich korzyści zdrowotnych, jakie niesie ze sobą spożyci produktów żytnich. Na czoło wysunęły się tak pszenne produkty młyńskie z lepszymi właściwościami technologicznymi.

ŻYTO I BŁONNIK ŻYTNI

Główną zaletą żytniej mąki razowej jest w odróżnieniu od mąki pszennej wysoka zawartość błonnika pokarmowego, która w przypadku żytniej razowej Pernerki osiąga wartości około 16%. Za błonnik pokarmowy uważa się niestrawne części roślin, które przechodzą przez jelito cienkie i mogą podlegać dalszej fermentacji w jelicie grubym. Właśnie niestrawność błonnika jest kluczową cechą, dzięki której mają produkty żytnie niski wskaźnik glikemiczny. Oznacza to, że po jedzeniu nie będziecie od razu głodni, a ich spożycie działa dodatkowo zapobiegawczo przed cukrzycą typ 2. Błonnik przyczynia się w ten sposób do utrzymania normalnego poziomu cholesterolu we krwi. Komisja Europejska zatwierdziła też oświadczenie dotyczące zdrowia, zgodnie z którym błonnik żytni w odpowiedniej ilości pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu jelit. Niektóre składniki błonnika pokarmowego działają jak prebiotyki, czyli substancje służące za pożywienie flory bakteryjnej jelit.

CENNE BIOAKTYWNE SKŁADNIKI ŻYTA

Oprócz błonnika żyto zawiera też bardzo dużo innych biologicznie aktywnych substancji, wśród których najczęściej wymienia się lignany, taniny, alkilorezorcynole i fitoestrogeny. Spożycie wymienionych składników żyta łączy się z zapobieganiem powstawaniu chorób krążenia, osteoporozy itp. Na uwagę zasługuje fakt, że działanie tych substancji nie zostało jeszcze do końca wyjaśnione, ponieważ chodzi o bardzo złożone procesy, dlatego korzyści dla zdrowia tych składników są w dalszym ciągu przedmiotem badań.

Jaki wniosek jako konsumenci możemy z tego wyciągnąć? Produkty z żytniej razowej Pernerki zawierają wiele składników korzystnie wpływających na zdrowie, spośród których warto wymienić błonnik i inne aktywne biologicznie substancje, takie jak na przykład lignany i taniny. W przypadku tych substancji ich dokładne działanie prozdrowotne nie jest jeszcze znane. Najnowsze badania wskazują na możliwe działanie prewencyjne przed niektórymi chorobami cywilizacyjnymi. Jednak wszystkie badania dowodzą jednego: Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać wszystkie pozytywne właściwości żyta, ważne jest, aby je REGULARNIE SPOŻYWAĆ. Przy tym nie trzeba się bać monotonności, z mąki żytniej można upiec o wiele więcej niż z chleb czy rogaliki. Możecie z niej też upiec doskonały miodownik. Więcej o żytniej razowej Pernerce dowiecie się tutaj, inne ciekawe przepisy nie tylko z żytniej Pernerki znajdziecie na naszej stronie tutaj.

Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić prawidłowe działanie stron i dokonywać analizy odwiedzalności.
Korzystając ze strony, wyrażasz na to zgodę.