DLACZEGO PIECZE SIĘ CHLEB WIELKANOCNY

Wielkanoc symbolizuje nadchodzącą wiosnę i jest też ważnym świętem chrześcijańskim. Wśród wielu tradycji są też te związane z pieczeniem. Jeżeli chcecie dotrzymać wielkanocnej tradycji, na każdy świąteczny dzień powinniście upiec jeden rodzaj ciasta. Wyjątek stanowi Wielki Piątek, kiedy trwa post i nie powinno się pracować ani piec.

PIECZENIE CHLEBA WIELKANOCNEGO

Chleb wielkanocny (cz. mazanec) zgodnie z tradycją piekło się już w na Wielką Sobotę (tego samego dnia, co baranka), aby był gotowy na niedzielne śniadanie. Jeszcze przed nim gospodynie szły z chlebem wielkanocnym do kościoła na święcenie. Stąd nazwa „mazanec” (z czeskiego „svaté pomazání” czyli „święcenie”), ponieważ po tym akcie się go rozkrajało. Ale wróćmy do chleba i przyjrzyjmy się, dlaczego jest taki, jaki jest.

Niedziela Wielkanocna była po długim okresie postu pierwszym dniem, kiedy ludzie mogli się do syta najeść. Chleb wielkanocny w kształcie bochenka był dlatego symbolem końca postu, a także sposobem uczczenia nowego życia.

Bardziej zamożne rodziny dodawały do chleba twarogu, aby ciasto nabrało elastyczności. Ale również piekły dla każdego członka rodziny własny chleb. Biedota piekła go bez twarogu i dla wszystkich był jeden wspólny. Niezależnie od majątku rodziny w chlebie przed włożeniem do pieca robiono nożem znak krzyża. Symbolizował on ukrzyżowanie Jezusa.

Przepis na chleb wielkanocny z mąki orkiszowej, który wam na pewno przypadnie do gustu, znajdziecie tutaj.

Nieodzownym elementem Wielkiejnocy są wypieki. Co jeszcze piekli nasi przodkowie na Wielkanoc oprócz chleba wielkanocnego?  W pierwszej kolejności pieczono judasze – na Wielki Czwartek. Na Wielką Sobotę oprócz chleba szykowano również baranka.  Poniedziałek nie obejdzie się bez bożych łask.

O tym, dlaczego piecze się baranek, możecie przeczytać tu.

O tym, dlaczego piecze się judasze, możecie przeczytać tu.

O bożych łaskach możecie przeczytać tu.

Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić prawidłowe działanie stron i dokonywać analizy odwiedzalności.
Korzystając ze strony, wyrażasz na to zgodę.