DLACZEGO NA WIELKANOC PIEKĄ SIĘ JUDASZE
Wielkanoc to okres, kiedy nadchodzi wiosna, a jednocześnie jest to najważniejsze święto chrześcijańskie. Od dawien dawna jej stałym elementem jest pieczenie. Do najbardziej popularnych wypieków świątecznych zaliczają się judasze. Pieczono je na Wielki Czwartek. Czy wiecie, dlaczego piecze się judasze i jakie jest ich znaczenie?
JUDASZE JAKO SYMBOL ZDRADY
To są dwie najczęściej występujące wersje. Kształtów mogło (i może) być bez liku – często inspirację czerpać można z przyrody, a wypieki mogły symbolizować właściwie dowolne zwierzę, takie jak ptaki lub gady, albo też podkowy. Istniało bardzo wiele wersji.
CO GŁOSI LEGENDA O WIELKIM CZWARTKU
Dlaczego judasze pieką się na Wielkanoc właśnie na Wielki Czwartek? Przyczyna jest prosta. Wielkanoc symbolizuje między innymi wiosnę i nowe życie. Wielki Czwartek to dzień przebaczenia. Judasze podawane były tego dnia na śniadanie i miały chronić przed dolegliwościami zdrowotnymi i zapewnić dobre zdrowie. Nasi przodkowie wierzyli też, że są w stanie chronić również przez ukąszeniem węża lub osy. Przed chorobami miało też chronić poranne mycie rosą właśnie w Wielki Czwartek.
Nieodzownym elementem Wielkiejnocy są wypieki. Co jeszcze oprócz judaszów powinniśmy upiec na Wielkanoc? Na Wielką Sobotę upieczcie baranka, tego samego dnia również chleb wielkanocny na niedzielne śniadanie. Poniedziałek Wielkanocny nie obejdzie się bez bożych łask.
Polecane wypieki wielkanocne: Na wielkanocne wypieki oprócz klasycznej mąki pszennej doskonale nadaje się również orkiszowa Pernerka. Można ją w dowolnych proporcjach zmieszać ze zwykłą mąką pszenną. Można ją bez obawy zamienić orkiszową Pernerką.
O tym, dlaczego piecze się baranek, możecie przeczytać tu.
O tym, dlaczego piecze się chleb wielkanocny (cz. mazanec), możecie przeczytać tu.
O bożych łaskach możecie przeczytać tu.